Můj strýček Archimedes

2018 - Řečtí komunisté jsou po prohře při občanské válce rozděleni do různých zemí východního bloku. Skupina několika desítek se dostala také do Československa. Absolutně zarytému komunistovi s jeho ženou byl přidělen jednopokojový holobyt pouze s postelí. Jejich sousedé je začnou zasvěcovat do aktuálního dění v Československu. Po několika incidentech, které Archimedes měl, jelikož se zastával "problémových" občanů začal střízlivět a chtěl se vrátit zpět do řecka. O to se pokusil v roce 1968, kdy se nakonec on, jeho žena i sousedé dostali do demokratického řecka. Celý film se odehrává v rozmezí od začátku 50. let až do částečného uvolnění režimu v roce 1968. 


Miroslav Donutil a Ondřej Vetchý jako nerozluční přátelé v příběhu o velké odvaze a vlastenectví. Film o řeckém migrantovi z konce 40. let minulého století, který přijel do Československa, aby uprchl před občanskou válkou a našel zde svůj nový domov.
Hlavní hrdina Archimedes (O. Vetchý) je jedním z vojáků, kteří do Československa přijíždějí v první migrantské řecké vlně. Děj je vyprávěn očima dnes již dospělého chlapce Arise, synovce Archimeda, který vzpomíná, jak se útěkem z Řecka do tehdejšího Československa jeho strýci změnil život. Archimedes nachází brzy po příjezdu velkou oporu v sousedovi Novákovi (M. Donutil), který svým zapšklým přístupem k bolševikům nejprve Archimeda moc nechápe, i když ho má rád, ale je nakonec jediný, kdo mu porozumí. Jejich společná snaha o to, aby se Archimedes v Československu dobře usadil, ale i následná snaha o to, aby mohl zase emigrovat zpět do Řecka, navozuje roztomilé, dojemné i komické situace. Ty jsou důkazem toho, že když je někdo dobrým člověkem, je nepodstatné, kde se narodil nebo žil, jak vypadá a jakou řečí mluví. Scénář Petra Hudského vznikl na základě autobiografických vzpomínek režiséra George Agathonikiadise. (ČT)

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky